Številne rešitve za izzive, ki jih velika podjetja na trgu ne zaznajo, jih pa prepoznajo zagnane ekipe startupov in scaleupov, nikoli ne zaživi prav zato, ker ostanejo podjetja brez denarja za razvoj. Po drugi strani pa ni malo prelomnih idej, ki so spremenile gospodarstvo prav zato, ker je ekipam inovativnih zagonskih podjetij, kjer so nastale, uspelo pridobiti vire financiranja. Med tistimi uspešnimi podjetji, katerih potencial so investitorji prepoznali, so recimo Booking, Salesforce, Slack, Tesla in številna druga. Komu v množici neznanih imen pa lahko vi pomagate do uspeha na trgu?
Dejstvo je - vlaganje v startupe in scaleupe je daleč najbolj tvegano, a je lahko tudi najbolj donosno. V izjemnih primerih znašajo donosi celo večtisočkratnik vloženih sredstev. Hkrati pa je vlaganje v startupe in scaleupe tudi priložnost za pomoč novi generaciji podjetnikov, osebno rast in učenje.
----------------
[INTERVJU] Ni prav, da dobra podjetniška ideja ne pride na trg zaradi pomanjkanja denarja
Karla Sitar, direktorica SAŠA inkubatorja
Zakaj vlagati v startup in scaleup podjetja?
“Startupe in scaleupe ženejo ambiciozni posamezniki in ekipe, ki želijo nekaj več. Trdno so odločeni, da bodo svoje cilje dosegli in v to vlagajo vse svoje znanje in energijo. Ni prav, da dobra podjetniška ideja ne pride na trg ali pride na trg prepozno, ker za njen razvoj zmanjka denarja.”
Kaj moram vedeti preden vložim v startup?
“Predvsem je potrebno dobro spoznati ekipo sodelavcev v startupu, saj je (poslovni) uspeh v veliki meri odvisen od pripadnosti in angažiranosti ekipe ter iskrice v njihovih očeh.”
Kaj bom izvedel/a v šoli za vlagatelje?
“Usposabljanje izvajajo izkušeni poslovni angeli, zato bomo iz prve roki izvedeli podrobnosti in skrivnosti vlaganja tveganega kapitala, delovanja startupov in scaleupov podjetij in spoznali mehanizme vlaganja, kar je posebej pomembno za tiste, ki se svojim naložbam nimajo časa osebno posvečati.”
---------------
Prva šola za vlagatelje v startupe in scaleupe v Sloveniji ponuja uporabna znanja, oplemenitena z bogatimi praktičnimi izkušnjami strokovnjakov in obstoječih vlagateljev. V Šoli za vlagatelje se obstoječim in potencialnim novim vlagateljem pomaga razviti kompetence, s katerimi znajo izbrati prave poslovne priložnosti in oblikovati primerno naložbo, ki zagonskemu podjetju pomaga do naslednje razvojne faze.
V Šoli za vlagatelje se boste udeleženci iz analize uspešnih primerov naučili:
-
prepoznavati razliko med vlaganjem v klasične naložbe (finančno, projektno) in vlaganjem v startupe in scaleupe,
-
kako najti in razviti priložnost za vlaganje v startupe in scaleupe,
-
prepoznavati talente, nosilce podjetniških idej, ki vodijo startupe in scaleupe, in njihove reakcije v kritičnih situacijah,
-
kako opraviti skrben pregled posamezne priložnosti tako navznoter (tim, izdelek) kot navzven (velikost trga),
-
načine prodiranja na trg, ki zahteva stalno prilagajanje prodajnih poti in trženjskih prijemov,
-
spremljanje naložbe po fazah rasti podjetja do prodaje (exit).
Kako je sestavljen program Šole za vlagatelje?
Program Šole za vlagatelje je sestavljen iz treh stopenj:
- prve stopnje izobraževanj na temo spoznavanja z vlaganjem (3 ure),
- druge stopnje za zainteresirane vlagatelje (4 ure) in
- poglobljenega pogleda s strokovnjaki na posameznih področjih (2 uri).
10 spoznavnih srečanj po celotni Sloveniji
Triurnega spoznavanja z vlaganjem se boste lahko udeležili na desetih različnih lokacijah po Sloveniji:
-
v Kamniku, 16. septembra, 17:00-20:00.
-
v Velenju, 17. septembra, 17:00-20:00.
-
v Trbovljah, 29. septembra, 17:00-20:00.
-
v Mariboru, 7. oktobra, 17:00-20:00.
-
v Novi Gorici, 8. oktobra, 16:30-19:30.
-
v Slovenj Gradcu, 14. oktobra, 15:00-18:00.
-
v Kranju, 15. oktobra, 15:00-18:00.
-
v Ljubljani, 22. oktobra, 17:00-20:00.
-
v Novem mestu, 28. oktobra, 15:30-18:30.
-
v Sežani, 29. oktobra, 17:00-20:00.
Dogodki so brezplačni, zato pohiti s prijavo!
Kmalu bodo znane tudi podrobnosti programa druge in tretje stopnje Šole za vlagatelje.
Izobraževalni program je nadgrajen z individualnimi svetovanji strokovnjakov pri identificiranih priložnostih za naložbe ter srečanji obstoječih in bodočih vlagateljev z namenom medsebojne izmenjave dobrih praks in predstavitve izkušenj različnih podjetij s tveganim kapitalom.
###
Vsebinsko podporo za prejemnike finančnih produktov P2, SK75 ali SI-SK po shemi "de minimis" sofinancirata Slovenski podjetniški sklad in Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Izvaja se na podlagi programa Vsebinska podpora prejemnikov sredstev (MSP) v obdobju od 2018 do 2023 v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020.