Slovenskega “Deep Tech Demo Dneva”, ki je potekal 29. junija v prostorih Labena Ventures v Ljubljani, se je udeležilo 11 slovenskih deeptech podjetij in projektov, ki so navdušili 18 slovenskih ter mednarodnih investitorjev. Demo dan je organizirala Tovarna podjemov v okviru pospeševalniškega programa Deep Tech HUB Slovenskega podjetniškega sklada, ki je namenjen podpori slovenskim “deeptech” projektom pri njihovi komercializaciji.
“Deep tech” oziroma globoke rešitve so v osrčju četrtega vala inovacij, ki smo mu priča v zadnjih letih. Deep tech rešitve, ki temeljijo na intenzivnem napredku znanosti in tehnologije bodo v naslednjem obdobju temeljito preoblikovale ekonomsko in družbeno krajino, predvsem pa, kar je najpomembnejše, omogočile bodo rešitve najbolj perečih družbenih problemov.
Slovenski podjetniški sklad z deležniki ekosistema oblikoval namenski deep tech program
Razvoj deep tech podjetij in rešitev zahteva prilagojen pristop, ki omogoča tej žlahtni skupini rešitev in podjetij učinkovit razvoj. Zato je Slovenski podjetniški sklad oblikoval namenski program Deep Tech Hub, ki z različnim elementi podpira slovenska deep tech podjetja in projekte. Program vsebuje javne promocijske in povezovalne dogodke, svetovalno podporo, treninge, evidentiranje in promocijo deep tech projektov. Program izvajajo Ljubljanski univerzitetni inkubator, Tovarna podjemov, Tehnološki park Ljubljana, KATAPULT in Primorski tehnološki park, financira pa ga Slovenski podjetniški sklad v okviru programa tako imenovane vsebinske podpore.
11 deep tech projektov na Demo Dnevu v Ljubljani
Zagotavljanje financiranja je ključno za razvoj deep tech projektov, ki praviloma zahtevajo intenzivna finančna vlaganja, predvsem s strani tveganega kapitala.
Borut Čeh, Labena Ventures in Aleš Pustovrh, Fil Rouge Capital
Deep Tech Demo Dan je bil namenjen spoznavanju podetnikov z investitorji in pridobivanju dragocenih povratnih informacij na projekte. Skupaj se je 18 domačim in mednarodnim investitorjem v prostorih Labene Ventures predstavilo 11 ambicioznih slovenskih projektov:
- Algoritmik d.o.o.; Napredni dokumentni sistem. https://typless.com/
- Axiologo d.o.o.; Celovit sistem za spremljanje proizvodnje; https://axiologo.ai/solutions/
- Hummble; Sistem za odpravo hrupa toplotnih črpalk; https://hummble.eu/
- Knedl d.o.o.; Načrtovanje sistema cestnega prevoza z naprednim iskalnikom tovora na podlagi umetne inteligence; https://dispo-market.eu/
- Mass master d.o.o.; Sistem za merjenje mase tovornih in počitniških vozil; https://tri-sense.com/
- MyCol d.o.o.; Napredni termokromatski indikatorji; https://www.mycol.si/
- OmniOpti d.o.o.; Sistem za optimizacijo točkovnih oblakov; https://omniopti.si/
- Remea d.o.o.; Platforma za upravljanje mreže polnilnih postaj za električna vozila; https://remea.si/
- TipPri d.o.o.; Nizkokodna rešitev za uporabo kvantnega računalništva; https://www.tipqc.com/
- Sportbot - prvi premikajoči se stroj za lansiranje teniških žogic na svetu; https://sportbot.tech/
- IoT rešitev za avtomatizirano spremljanje napredka gradbenih projektov v realnem času; https://www.watchbuilt.com/
Ondrej Panák, tehnični direktor podjetja MyCol d.o.o.
Investitorji so bili navdušeni nad videnimi projekti. Z velikim interesom so zbirali kontakte in morda si lahko obetamo tudi kakšno investicijo.
Še vedno čas za predstavitev vašega deep tech projekt
V okviru projekta Deep tech Hub še vedno poteka evidentiranje projektov, ki bodo slovenski javnosti predstavljeni na spletišču startup.si. Slovenske deep tech projekte zato vabimo, da se prijavijo na povezavi startup.si/deeptech.
Za več informacij se lahko obrnete na: matej.rus@startup.si
Program sofinancirata Slovenski podjetniški sklad in Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Izvaja se na podlagi programa »Vsebinska podpora prejemnikov sredstev (MSP) v obdobju od 2018 do 2023 v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020.«