REZERVIRAJ SI DATUM: Prihaja 6. mednarodni CASSINI Hackathon!

Dne 31. avgust 2023 objavil Anemari Pediček
 

Te vodi strast do razvoja trajnostnih rešitev, ki vplivajo na boljšo prihodnost? Potem si na pravem mestu! Od 3. do 5. novembra namreč organiziramo 3-dnevni mednarodni CASSINI Hackathon Evropske komisije, kjer bomo razvijali nove rešitve za podporo razvoju trajnostne infrastrukture, stabilnejših prehranskih verig in optimiziranja pridelave hrane ter zmanjševanju posledic prisilnih migracij

 

Organizacija na slovenskih tleh bo ponovno v rokah naše Tovarne podjemov, na kar smo izjemno ponosni in se novega izziva že zelo veselimo!

 

Na CASSINI Hackathon se lahko prijaviš na uradni TAIKAI platformi hackathona. V prvem koraku se registriraš in v drugem prijaviš na sam hackathon. Prijava je zelo preprosta in hitro opravljena. Prijave se odprejo 1. septembra in se zaključijo 27. oktobra.  

 

PRIJAVI SE TUKAJ

"Veselimo se, da je Evropska komisija prepoznala naše bogate izkušnje in reference, pridobljene skozi izvedbo številnih hackathonov na Tovarni Podjemov. Ponosni smo, da nam je zaupala so-organizacijo že šestega CASSINI Hackathona. To je resnično navdihujoč izziv, za katerega smo izjemno hvaležni in nanj komaj čakamo," je razkril Matej Rus, direktor Tovarne podjemov.

Poglej, kako smo se imeli na lanskem, 4. Cassini Hackathonu, ki je potekal pod okriljem Tovarna podjemov.  

 

 

Od 03. do 05. novembra tako v Mariboru organiziramo 3-dnevni CASSINI Hackathon Evropske komisije, kjer bomo razvijali nove rešitve na področju podpore razvoja trajnostne infrastrukture, krepitve varnosti hrane in dostopa do čiste vode ter razumevanja in napovedovanja prisilnih migracij. Razvoj vseh rešitev vključuje/uporablja podatke iz programov evropske vesoljske tehnologije ter prispevajo k trajnostnim in zelenim ciljem Evrope.

 

Smo v iskanju posameznikov in podjetij, med katere morda spadaš prav ti

 

ČE SI ŠTUDENT …

… in te zanima uporaba satelitskih podatkov v podjetniški praksi, je to edinstvena priložnost za nova osvojena znanja, razmišljanje izven okvirjev in iskanje rešitev, s katerimi lahko pokažeš svoj talent ter izboljšaš svoje karierne priložnosti. 

 

ČE SI PODJETJE, KI …

… deluje na področju obnovljivih virov energije, prostorskega načrtovanja, mobilnosti in transporta, kmetijstva ali prehrane, je to edinstvena priložnost za povezovanje s talenti in drugimi podjetji, odkrivanje novih možnosti za bolj zeleno delovanje in za seznanitev s priložnostmi, ki jih omogočajo programi evropski vesoljski programi.

 

ČE SI STARTUP, KI…

… deluje na področju obnovljivih virov energije, prostorskega načrtovanja, mobilnosti in transporta ali prehrane, je to edinstvena priložnost za predstavitev tvoje ideje, povezovanje z izkušenimi podjetniškimi mački, nova partnerstva in za seznanitev s priložnostmi, ki jih omogočajo evropske vesoljski programi. 

 

ČE SI STROKOVNJAK…

… iz področja področja obnovljivih virov energije, prostorskega načrtovanja, mobilnosti in transporta ali prehrane, je to edinstvena priložnost za deljenje svojega znanja z zagnanimi podjetniki in inovatorji ter za snovanje novih rešitev s pomočjo evropski vesoljskih programov. 

 

ČE SI NEVLADNA HUMANITARNA ORGANIZACIJA …

… in deluješ na področju zagotavljanja pomoči ljudem v primeru migracij zarad naravnih katastrof ali drugih razlogov, potem je to edinstvena priložnost za deljenje svojega znanja in izkušenj z zagnanimi podjetniki ter inovatorji in za snovanje novih rešitev s pomočjo evropskih vesoljskih programov.

V kolikor se vidiš v kateri izmed zgornjih vlog, nam piši na urban.lapajne@tovarnapodjemov.org.

Udeleženci CASSINI Hackathona bodo lahko izbirali med kar tremi zanimivimi in potencialno svet spreminjajočimi izzivi

Tudi letos se bomo reševanja izzivov, ki so pomembni za našo prihodnost. Naša agenda nas vodi v svet ustvarjanja trajnostne infrastrukture, zagotavljanja varne hrane ter premišljenega upravljanja prisilnih migracij. V tej avanturi bomo koristili podatke iz evropskih vesoljskih programov Copernicus, Galileo in EGNOS, hkrati pa se bomo zavezali k doseganju trajnostnih ciljev, zapisanih v načelih ESG in SRI. Skupaj ustvarjamo boljši jutri!

Več o evropskih vesoljskih tehnologijah si lahko prebereš TUKAJ!

IZZIV ŠT. 1: PODPORA RAZVOJU TRAJNOSTNE INFRASTRUKTURE

 

Dostop do elektrike je temeljno gibalo gospodarskega in družbenega razvoja, vendar številni ljudje po svetu še vedno nimajo dostopa do električne energije. Nekateri najpomembnejši izzivi dostopa do elektrike vključujejo pomanjkanje infrastrukture in distribucije na oddaljenih območjih. Satelitski podatki lahko pomagajo identificirati primerna območja za razvoj obnovljivih virov energije, kot so sončna in vetrna energija. Tehnologije, ki temeljijo na satelitskih časovnih in komunikacijskih tehnologijah, pa lahko izboljšajo usklajevanje energetskih sistemov ter omogočijo bolj učinkovit in zanesljiv prenos ter distribucijo električne energije.

 

Udeležence spodbujamo, naj raziščejo naslednja področja:

  • Prostorsko načrtovanje in izbira lokacij za razvoj infrastrukture
  • Napovedovanje proizvodnje obnovljive energije
  • Načrtovanje transportne infrastrukture in mobilnosti
  • Spremljanje kritične infrastrukture in načrtovanje za oddaljene skupnosti
  • Ocenjevanje škode na infrastrukturi, povzročene zaradi naravnih nesreč ali konfliktov

 

IZZIV ŠT. 2: KREPITEV VARNOSTI HRANE IN DOSTOPA DO ČISTE VODE

 

Dostop do hrane in vode je osnovna človekova pravica, ki še vedno predstavlja pomemben izziv za mnoge populacije po vsem svetu. Podnebne spremembe, naravne katastrofe, nevzdržne prakse uporabe zemljišč in motnje v globalnih oskrbovalnih verigah še dodatno poslabšujejo te izzive. Napovedovanje humanitarnih kriz in upravljanje pogosto omejenih virov sta ključna za krepitve celotnega dostopa do hrane in vode. Vesoljske tehnologije lahko prispevajo k izboljšanju varnosti hrane z optimizacijo rabe zemljišč, podporo natančnim napovedim količine pridelka ter povečanjem odpornosti oskrbovalnih verig. Prav tako lahko izboljšajo dostop do čiste vode s prepoznavanjem lokacij podzemne vode, razumevanjem globalnih vodnih ciklov ter spremljanjem ter obvladovanjem učinkov poplav in suš. Na splošno imajo vesoljske tehnologije moč omogočiti humanitarnim akterjem boljše napovedovanje in pripravo na prihodnje krize.

 

Udeležence spodbujamo, naj raziščejo naslednja področja:

  • Preventivno ukrepanje ob ekstremnih vremenskih dogodkih, vključno z ocenami vpliva na prehransko verigo, vodne vire, infrastrukturo in skupnosti
  • Napovedi in optimizacija kmetijskega pridelka
  • Logistika in razporejanje virov za nujno humanitarno pomoč
  • Spremljanje izkoriščenosti in uporabe zemljišč 
  • Dostop in upravljanje podtalnice
  • Spremljanje parametrov kakovosti vode, kot so cvetenje alg, cianobakterije in druge škodljive snovi

 

IZZIV ŠT. 3: RAZUMEVANJE IN NAPOVEDOVANJE PRISILNIH MIGRACIJ 

 

Naravne in človeške krize grozijo preživetju milijonov ranljivih oseb po vsem svetu. Naraščajoča gladina morja in erozija obale prispevata k obalnim poplavam in povečujeta slanost podzemne vode, medtem ko spremembe v vzorcih padavin vplivajo na oskrbo z vodo in razpoložljivost obdelovalnih zemljišč v podeželskih skupnostih. Vojaški spopadi in politični konflikti povzročajo velike motnje pri oskrbi s hrano in vodo, osebni varnosti in lastništvu premoženja. Posledično prebivalci teh ranljivih območij pogosto prisilno migrirajo v iskanju dela ali za zagotovitev svoje varnosti. Vesoljske tehnologije nam lahko pomagajo razumeti vpliv podnebnih sprememb na obalne in podeželske regije manj razvitih držav s vpogledi v gibanje prebivalstva ter spreminjanje rabe zemljišča. Prav tako lahko podprejo načrtovanje in dostavo humanitarne pomoči ljudem v stiski.

 

Udeležence spodbujamo, naj raziščejo naslednja področja:

  • Digitalna orodja in uporaba analize velikih količin podatkov pri napovedih migracijskih procesov in gibanju prebivalstva
  • Načrtovanje, sprejemanje odločitev in dodeljevanje virov zaradi naravnih in človeških nesreč
  • Prevoz in logistika za podporo razseljenim skupnostim
  • Vpliv puščanja v podeželskih skupnostih
  • Spremljanje obalnih skupnosti in erozije

 

Več o izzivih najdeš TUKAJ!

 

Ob Tovarni podjemov v Sloveniji bo CASSINI Hackathon potekal še v 10 evropskih državah:

Estoniji 🇪🇪Garage48

​Belgiji 🇧🇪IDELUX Développement

Nizozemski 🇳🇱stichting dotSPACE

Portugalski 🇵🇹Ripply Flow, Lda

Španiji 🇪🇸Fundació Privada Knowledge Innovation Market BCN

Nemčiji 🇩🇪N3XTCODERS

Poljski Krakowski 🇵🇱Park Technologiczny sp. z o.o.

Hrvaški 🇭🇷Algebra University College

Romuniji 🇷🇴Romania Tech Startups Association

Ukrajini 🇺🇦Ukrainian Startup Fund

 

Prijave za udeležence so možne na spodnji povezavi! Več o CASSINI Hackathonu pa si lahko prebereš TUKAJ!

 

Na CASSINI hekaton se lahko prijaviš na uradni TAIKAI platformi hackathona. V prvem koraku se registriraš in v drugem prijaviš na sam hekaton. Prijava je zelo preprosta in hitro opravljena. 

 

PRIJAVI SE TUKAJ


 

K SODELOVANJU VABIMO AMBICIOZNA PODJETJA IN MENTORJE

Hackathon je odlična priložnost za spoznavanje talentiranih in ambicioznih posameznikov ter izgradnjo “out-of-the-box” rešitev, zato k sodelovanju vabimo podjetja, ki želijo sodelovati pri nastajanju prebojnih rešitev po konceptu odprtega inoviranja in lahko s svojim znanjem, izkušnjami ter drugimi viri podprejo hackathon. Hkrati z aktivnim angažiranjem prispevate k kazalnikom ESG  in SRI ter trajnosti in bolj zeleni prihodnosti!

 

Na drugi strani pa so nepogrešljiv del hackathona mentorji, ki bodo s svojo energijo, znanjem in izkušnjami podprli ustvarjalno energijo udeležencev.

 

Hackathoni so pravo mesto za inoviranje, mreženje in snovanje novih poslovnih priložnosti, zato ne zamudite priložnosti za sodelovanje! 

Če te zanima sodelovanje, te vabimo na 15 min virtualni klepet z Urbanom. Termin si rezerviraj tukaj.

Če se v napisanem najdeš, nas lahko kontaktiraš tudi takole:

T: 02 2294 270

E: urban.lapajne@tovarnapodjemov.org

 

P.S. Prijavi se na naše e-novice tukaj in bodi obveščen o vseh pomembnih novostih letošnjega mednarodnega hackathona.

 

 

Značke
Tovarna podjemov Maribor CASSINI Hackathon Vesolje Evropska komisija
Izvedba: Mojdenar IT d.o.o.