Renee Vozelj, naj mentor leta 2024, pravi, da je podjetništvo njegov način življenja

Dne 19. december 2024
 

Renee Vozelj, naj mentor leta 2024*, pravi, da je podjetništvo njegov način življenja – in njegova pot to več kot dokazuje.

 

Zasavčan, velik zagovornik svojega najljubšega Kisovca, je svojo podjetniško pot začel že leta 2011 kot udeleženec programa Podjetno v Svet Podjetništva. Ta ga je popeljal do mini startupov, v katerih je deloval. Eden izmed njih je bila Pivovarna Knap, s katero je leta 2016 navdušil slovensko javnost v prvi sezoni Štartaj Slovenija. S pivom, ki je nosilo sporočilo tradicije, je uspel prodreti v široko mrežo Sparovih trgovin in gostiln, na kar je še do danes izredno ponosen.

 

Njegova podjetniška zgodba pa se tu ni ustavila. Zatem se je pridružil ekipi Chipolo, kjer je začel kot prodajalec, napredoval v vodjo prodaje, danes pa nastopa v funkciji general menedžerja. Renee je odigral ključno vlogo pri preboju Chipola na ameriški trg in poskrbel, da je slovenski izdelek, narejen v Trbovljah, našel prostor na policah trgovin, kot so Best Buy, T-Mobile in drugi. Ponosen je tudi na partnerstvo z Applom ter na delo, ki ga opravlja direktor Primož Zelenšek, ki ga opisuje kot “lepilo podjetja”.

 

Poleg svojih poslovnih dosežkov je Renee predan tudi mentoriranju, ki ga opravlja še danes in svoje znanje in izkušnje deli nadobudnim podjetnikom. Prav zato je bil letos med udeleženci programov Slovenskega podjetniškega sklada izbran za naj mentorja. Kdo je njegova opozorilna polovica in kaj počne, da se odklopi? V nadaljevanju spoznajte Reneeja Vozlja.
 

 

Kdo je vaš mentor in kaj je en nauk / nasvet, ki vas je močno zaznamoval?

Skozi različna obdobja sem imel različne mentorje, saj nisem imel enega samega, ki bi me spremljal ves čas. Pomemben nauk, ki me vodi, pa je mantra, da so edina stalnica v življenju spremembe. Ključno je, da jih prepoznamo in se nanje pravočasno odzovemo.

 

Kaj bi spremenili v slovenskem startup ekosistemu? Kaj občudujete?

Če bi imel čarobno palico, bi začel že pri šolskem sistemu. V Sloveniji imamo ogromno tehničnega znanja in izjemnih idej, a velikokrat manjka prodajna usmerjenost. Nimamo na primer fakultete za prodajo, kjer bi se ljudje lahko naučili teh veščin in jih prenesli naprej. V slovenskem ekosistemu pa občudujem ogromno znanja in to, da delujemo enotno.

 

Katera lastnost pri podjetnikih vam je najbolj všeč in katera vas zmoti?

Najbolj cenim vztrajnost. Tudi ko slišijo deset "ne-jev", vztrajajo do "ja". To je ključna sestavina podjetniškega recepta. Moti pa me, da je pri nas premalo naprednih tehnik prodaje, tiste, ki jih imamo, pa so pogosto preveč tradicionalne, brez poglobljenega pristopa ali razumevanja stranke.

Ali se spomnite kakšnega nenavadnega dogodka, ki ste ga doživeli med mentoriranjem startupov?

Med mentoriranjem enega izmed startupov na Katapultu je član ekipe direktno nagovarjal mojo težavo zasvojenosti s telefonom. Lepo je bilo videti, da o nekdo o tem ne samo razmišlja, ampak tudi aktivno pristopa k problemu. 

 

Kdo v odnosu mentor–mentoriranec bolj raste?

Sobivanja in sorasti sem se začel zavedati kaj kmalu. Verjamem, da obe strani rasteta hkrati. Če obstaja prava energetska povezava, se lahko učimo drug od drugega. Ko mentoriranec začne svojo pot, raste hitreje, a skozi proces pridobim tudi jaz – nove poglede, izkušnje in širšo perspektivo. Iskreni trenutki hvaležnosti mentorirancev, njihove iskrice v očeh, pa so nekaj, česar se ne da kupiti.

 

Kako usklajujete mentoriranje, kariero in osebno življenje?

Prijatelji bi me opisali kot "obsedenega s podjetništvom". Vesel sem, da imam delo, ki ga ne doživljam kot službo. Usklajevanje mi olajšajo dobre organizacijske spretnosti, ki jih dopolnjuje podpora moje partnerke in družine. Brez tega preprosto ne gre. So obdobja, ko pregloboko zabredem, ampak imam doma “opozorilno polovico”, ki mi pri tem pomaga.

 

Ko potrebujem odklop, mi pomaga šport, še posebej joga, ki jo zaradi sedenja poskušam čim bolj vključiti v svojo rutino – čeprav včasih neuspešno. 

 

 

Kaj bi delali, če ne bi bili v podjetniškem svetu?

Podjetništvo je del mene, zato bi ga verjetno raziskoval v kakšni drugi smeri. Kot otrok sem mislil, da bom arhitekt, saj mi je bilo modelarstvo zelo blizu. Vendar sem že takrat ugotovil, da imam naraven talent za prodajo. Že v osnovni šoli sem sošolcem kaj prodajal, saj sem bil eden izmed prvih z računalnikom s pekačem. Hitro sem ugotovil, da me izkoriščajo, zato sem iz tega naredil posel in jim začel zaračunavati. :)

 

Kaj je nekaj, kar o vas večina ljudi ne ve?

Večina sodelavcev ve, da sem velik ljubitelj dobre hrane in žara. Pred leti sem dobil Ooni pečico za pice, ki sem jo pridno uporabljal. V zadnjem času pa sem zaradi selitve to malce zanemaril, a so se stvari zdaj umirile in upam, da bom to vpeljal nazaj.

 

 

Ali imate kakšno knjigo ali podcast, ki bi ga priporočili bralcem?

V Chipolu smo uvedli nekaj, kar bi priporočal vsem podjetjem: book club. Vsake tri mesece se srečamo, izmenjamo izkušnje o prebranih knjigah, ocenjujemo njihovo uporabnost za delo in skupaj rastemo. To izboljšuje podjetniško kulturo in prinaša nova znanja.

Knjige, ki jih priporočam:

  • Never Split the Difference: Negotiating As If Your Life Depended On It – od nekdanjega FBI agenta, ki knjigo napolni s praktičnimi nasveti, uporabnimi tudi v poslu.
  • New Sales. Simplified – vodnik za vse vodje prodaje in direktorje, ki potrebujejo jasnost in strukturo pri svojem delu.
  • Rocket Fuel – za ekipe z dvema ali tremi vodji, ki želijo jasno določiti vloge in omogočiti vsakemu, da vodi tisto, kar najbolje zna.

Kar se tiče podcastov, sta moja najljubša How I Built This in My First Million.

 

Kaj vam pomeni uspeh? 

Uspeh zame pomeni doseči cilj, ki sem si ga zastavil – ali vsaj približek tega cilja. Pomembno je, da kljub oviram na poti ostaneš vztrajen, jih znaš razumeti, nasloviti in premagati. To ne velja samo za podjetništvo, ampak tudi za osebne stvari. Ključno je, da vztrajaš in greš do konca, četudi končni rezultat ni popoln.

Kakšne so vaše želje za leto 2025?

Želel bi bolj stabilnega, varnega okolja, sploh z vsemi trenutnimi geopolitičnimi dogajanji, ki vplivajo na posel. Osebno pa si želim bolje prioritizirati čas za družino in zdravje. Vem, da bi se moral pri tem še nekoliko "natrenirati". :)
 

 

Z mentorsko podporo do hitrejše rasti in prepoznavnosti 

Prejemniki finančnih spodbud P2, SK in podjetja iz registra zagonskih podjetij so upravičeni do individualnega mentorstva s strani izkušenih podjetnikov in podjetniških svetovalcev oziroma startup mentorjev. Baza mentorjev je sestavljena iz vrhunskih strokovnjakov in podjetnikov. 

 

Startup mentorji z nasveti, povezovanjem in usmerjanjem pomagajo podjetnikom oziroma podjetniški ekipi razviti stabilno in dobičkonosno podjetje. Startupi, ki so v preteklosti koristili mentorsko pomoč, danes beležijo hitrejšo rast podjetja, večjo prepoznavnost in boljšo poslovanje.

 

Mentorji

 

V okviru Razvojni Plus programa so na voljo tudi številne druge aktivnosti in programi, ki si jih lahko ogledate tukaj.

 

*Vsem prejemnikom mentorstev v okviru programa Razvojni Plus smo v mesecu novembru poslali anketo, skozi katero so ocenili sodelovanje z mentorjem in hkrati oddali glas za naj mentorja oz. naj mentorico letošnjega leta. 


Operacijo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Izvaja se na podlagi programa »Vsebinska podpora za hitrejšo globalno in trajnostno rast inovativnih MSP (RazvojniPlus Program)« v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju od 2021 do 2027.
 

Značke
Renee Vozelj Naj mentor 2024
Izvedba: Mojdenar IT d.o.o.