Remigo: S pomočjo soinvesticije uspešno prešli od manufakture do maloserijske proizvodnje

Dne 6. januar 2025
 

Podjetje Remigo, ki se ukvarja z razvojem in proizvodnjo inovativnih električnih izvenkrmnih motorjev za navtično industrijo, je odličen primer, kako lahko podjetniki izkoristijo različne oblike podpore za dosego preboja na trgu, z njihovo pomočjo zrastejo in oplemenitijo investicijo. Njihova zgodba še posebej izstopa zaradi premišljene kombinacije javnega denarja, pridobljenega preko Slovenskega podjetniškega sklada (SPS), in zasebne investicije.

 

S pomočjo zasebnega investitorja iz Finske so uspeli odkupiti delež SPS, kar je odličen primer, kako lahko državna podpora pripomore k dolgoročnemu uspehu podjetja. Pridobljeni denar, tudi od SPS, so uporabili za prehod iz maloserijske na industrijsko proizvodnjo, trenutno pa pripravljajo investicijo serije A, ki bo v celoti financirana z zasebnimi vlagatelji.

 

 

Ključna podpora Slovenskega podjetniškega sklada

Za svoje prve korake je Remigo izkoristil kar tri produkte Slovenskega podjetniškega sklada, za kar so v podjetju Skladu in državi po besedah soustanovitelja in direktorja Remiga Marka Vrtovca zelo hvaležni, “saj brez te podpore verjetno ne bi bili, kjer smo danes”.

 

Začeli so z zagonsko spodbudo P2, ki je koristna predvsem za začetnike v podjetništvu, leto kasneje so prejeli še konvertibilno posojilo SK75. “Razvijamo namreč hardverski produkt, kjer so investicije bistveno višje. Sam razvoj traja dlje in tudi proizvodnja zahteva več vložkov, več predpriprav, organizacijo poslovnih procesov, predpripravo orodij in strojev, nabavo materiala, …” pravi Marko Vrtovec in dodaja, da brez podpore Slovenskega podjetniškega sklada zagotovo ne bi zmogli prvih korakov.

“Dokler namreč nimaš prvih odzivov s trga, te pravi investitorji ne bodo jemali resno, tega pa ne moreš narediti, dokler nisi sposoben izdelati vsaj prototipov, za kar smo uspešno porabili pridobljeni denar.”

Potem ko so zadnje leto in pol po Vrtovčevih besedah s pridom koristili produkt Sklada SI-SK, je zasebni investitor uspešno odkupil lastniški deleš SPS v podjetju in tako oplemenitil naložbo SPS. “S pomočjo tega smo iz manufakture lahko prešli na maloserijsko proizvodnjo, izdelali 500 kosov, ki smo jih tudi že uspešno prodali.”

 

Z mehanizmom soinvestiranja (SI-SK) je Slovenski podjetniški sklad skupaj z neodvisnimi zasebnimi investitorji (poslovnimi angeli, skladi zasebnega/tveganega kapitala ali korporacijami) investiral oziroma zagotavljal lastniško financiranje za hitro rastoča inovativna podjetja v njihovih začetnih fazah razvoja. Namen produkta je bil zagotavljanje lastniškega financiranja za inovativna podjetja v semenski fazi, ki težko dostopajo do financiranja komercialnih bank oz. drugih klasičnih oblik financiranja.

 

“Od produktov Sklada se mi zdi prav SI-SK najboljši, predvsem zato, ker omogoča večje investicije, kajti za preboj investicije do 100 tisoč evrov ne zadostujejo,” pravi Marko Vrtovec. Remigo je bil zadnji prejemnik produkta SI-SK, ampak so ga izkoristili tako dobro, da jim je omogočil preskok na naslednji kakovostni nivo. Kot poudarja direktor podjetja, brez te podpore ne bi dosegli ravni, ki jim zdaj omogoča vstop na globalni trg.
 

Remigo ima izkušnje tako z angelskim kapitalom kot s skladi tveganega kapitala. “Prednost angelskih investitorjev je v boljšem razumevanju posla in specifičnih potreb podjetja, medtem ko so skladi osredotočeni predvsem na finančne rezultate,” pravi direktor in dodaja, da je pri skladih tveganega kapitala potrebnega tudi bistveno več poročanja, saj je zaupanja v majhna podjetja bistveno manj. Podjetnikom še namiguje, da je sodelovanje z angelskimi investitorji manj obremenjujoče.

 

Podjetje je izkoristilo številne programe izobraževanja in mentorstva, ki jih omogoča SPS. Direktor Remiga priznava, da je bil sprva skeptičen glede mentorskih programov, a je postal velik zagovornik tovrstne podpore.

“Znanje, pridobljeno v teh programih, je univerzalno in prenosljivo ter ključno za dolgoročni uspeh podjetja,” pravi. Ekipa je zamenjala pet mentorjev iz nabora Slovenskega podjetniškega sklada, “ne, ker ne bi bili zadovoljni z njimi, pač pa, ker smo želeli pokriti različna področja”. 

Med drugimi oblikami izobraževanja pa bi izpostavil Fundraising Bootcamp s Francoisom Mazoudierjem, “ki je bistveno bolj poglobljen kot drugi programi in hkrati edini, ki te pripravi tudi na manj prijetne stvari, na udarce pod pas, predvsem pa je ključno, da lahko v nekaj dneh programa podjetje pripelješ do tega, da je pripravljeno na iskanje investicij”.

 

Še en odličen program, ki ga omenja Vrtovec, je program Investment Readiness v izvedbi PricewaterhouseCoopers, kjer so se naučili pripravljati poslovne dokumente in strategije za pridobivanje investicij.

 

Za podjetnike, ki razmišljajo o iskanju investicij, je podpora Slovenskega podjetniškega sklada neprecenljiva.

 

Kljub določeni stopnji birokracije SPS ponuja enega najbolj dostopnih virov financiranja, pri katerem ni pritiska na spremembo poslovne strategije, kot je to pogosto pri zasebnih investitorjih, še pravi direktor. In dodaja: “Programi SPS so tudi manj birokratski kot sodelovanje z nekaterimi skladi tveganega kapitala.”

 

Remigova zgodba je jasen dokaz, da lahko kombinacija državnih sredstev, zasebnih investicij in mentorsko-izobraževalne podpore podjetnikom omogoči preboj na globalni trg.

 

V okviru Razvojni Plus programa so na voljo številne aktivnosti in programi, ki si jih lahko ogledate tukaj

 

Operacijo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Izvaja se na podlagi programa »Vsebinska podpora za hitrejšo globalno in trajnostno rast inovativnih MSP (RazvojniPlus Program)« v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju od 2021 do 2027.

 

Izvedba: Mojdenar IT d.o.o.