Kaj počnejo inovativna podjetja vzhodne Slovenije, ki so prejela letošnji razpis P2

Dne 6. september 2024
 

Po krajšem premoru in rahli prenovitvi, se je z letošnjo pomladjo vrnil razpis P2 Slovenskega podjetniškega sklada, čigar cilj je spodbuditi zagon tehnološko inovativnih slovenskih podjetij s potencialom rasti. S takšno podporo je pot startupov do širitve, validacije produktov in uspehov zagotovo lažja. 

 

Na sam razpis se je prijavilo kar 125 obetavnih podjetij z različnimi idejami. Na koncu je zvišano subvencijo (kar 72.000 evrov na podjetje) prejelo skupno 30 startupov, 16 iz vzhodne kohezijske regije in 14 iz zahodne kohezijske regije. Meja točk za odobritev vloge, se je po informacijah iz Slovenskega podjetniškega sklada ustavila pri 89 oziroma 87.

 

Letošnji prejemniki P2 bodo poleg subvencije deležni tudi obširne vsebinske podpore v obliki različnih mreženjskih dogodkov, srečanj z investitorji, 1 na 1 mentoriranja s strani izkušenih start-up podjetnikov in investitorjev, ki bodo podjetjem pomagala pri načrtovanju rasti ter različnih pospeševalniških programov, kot na primer za širitev na trg ZDA in UAE, ki jih Slovenski podjetniški sklad izvaja v okviru RazvojniPlus programa. Več o RazvojniPlus programu lahko izveš tukaj.

 

Kakšna je kakovost prijav in s čim se podjetja ukvarjajo

“Kakovost prijav bistveno ne odstopa od dolgoletnega povprečja. Opaziti je bilo nekoliko boljšo pripravo vlog, kar pripisujemo izvedbi start-up treninga pri subjektih inovativnega okolja, kjer so bili start-upi deležni usposabljanja, 1:1 svetovanja za preverjanje poslovne ideje, pomoči pri pripravi platna poslovnega modela (business model canvas), dokumenta Predstavitev startup projekta in 90 sekundne video predstavitve projekta. Vrhunskih projektov je na letni ravni cca 10-15%, nekje 70% je povprečnih, preostanek pa ni primeren za prijavo na ta razpis.” o prejetih prijavah pove mag. Manfred Lepej iz Sektorja finančnih spodbud SPS.

 


Ključne panoge s katerimi se ukvarjajo, so v veliki meri na področju materialov in proizvodnje ter bioznanosti in kmetijstva. Med njimi sta prisotni tudi medicina ter mobilnost in transport.

“Tako imenovanih čistih “hardware” projektov je vsako leto manj kot 10%. V zadnjih letih prevladujejo projekti, kjer gre za kombinacijo »hardwara« in »softwara«, nekje polovica vseh projektov. Čistih programskih rešitev je cca 40%” doda mag. Lepej. 

Poleg inovativne rešitve s tržnim potencialom na globalnem trgu, je kot nov kriterij za pridobitev financiranja podjetje moralo naslavljati vsaj en trajnostni vidik oz. slediti okoljski politiki Evropske unije. Več kot polovica prijavjenih projektov je le-to dobro naslavljala. “Pri sami realizaciji projekta pa dodatno stopi v ospredje številčnejša ekipa s širšim naborom kompetenc, zadosten kapital oziroma možnost hitrega generiranja prihodkov ter pomoč mentorja oziroma podpornega okoljanam zaupajo iz Slovenskega podjetniškega sklada, pričakujoči, da bo podjetnike že februarja prihodnje leto razveselil novi razpis P2.


Kaj več o delovanju letošnjih podjetnikov in s čem upajo, da bodo uspeli, si preberi spodaj.

 

Predstavljamo ti prejemnike razpisa P2 vzhodne Slovenije

 

AddiFlex, d.o.o.

Podjetje AddiFlex se ukvarja z razvojem in proizvodnjo ultralahkih fleksibilnih izdelkov na osnovi celičnih struktur, tiskanih z napredno 3D tehnologijo brez odpada, ki imajo do 80% manjšo maso v primerjavi s podobnimi izdelki. 

O podjetju >

 

ALFA TEL, d.o.o.

ReVino je inovativno podjetje, ki iz odpadnih grozdnih tropin in presežkov iz vinske industrije pridobiva bioplastiko. Ustvarjeno bioplastiko nato uporabijo za ustvarjanje trajnostnih in biološko razgradljivih izdelkov, primernih za široko uporabo.

O podjetju >

 

Algorhythmo, d.o.o.

Ekipa podjetja Algorhythmo razvija inovativen cajon z digitalnim AI vmesnikom, ki združuje tradicionalne akustične zvoke cajona z digitalnimi zvoki bobnov. Digitalni vmesnik zvok glasbila nadgradi z zvočnimi vzorci t.i. sampli in modernimi avdio-efekti.

O podjetju >

 

Appolius, d.o.o.

TagPlan je kombinacija spletne platforme in aplikacije, ki podjetjem s terenskimi delavci omogoča prehod iz papirnatih evidenc na enostavno digitalno hrambo podatkov, njihovo sledljivostjo in analizo.

O podjetju >

 

ELIJONLU, d.o.o.

Smart RE BOX je inovativna zložljiva škatla, izdelana iz reciklirane plastike in opremljena s pametno IoT tehnologijo, ki rešuje problem poškodb sadik med dostavo zaradi neustreznih embalažnih rešitev.

O podjetju >

 

GREENMINDAI, d.o.o.

GreenMind.AI razvija celovito programsko platformo za podjetja, ki so podvržena poročanju v skladu z evropskimi standardi o trajnostnem poročanju (ESRS). Med drugim omogoča zbiranje podatkov o njihovi okoljski, družbeni in upravljalski uspešnosti, merjenje ogljičnega odtisa zaposlenih v podjetju ter spremljanje njihovega napredka. 

O podjetju >

 

HeroLabs, d.o.o.

Podjetje HeroLabs kmetom ponuja rešitev v obliki IoT pametnih ovratnic za spremljanje pojatev krav, optimizacijo reprodukcije ter spremljanje zdravja. Celoten sistem prejete podatke preko mobilnega omrežja prenese v aplikacijo v oblaku in tako rejcem omogoča enostavno uporabo.

O podjetju >

 

iPeeWell, d.o.o.

iPeeWell je naprava za merjenje uriniranja oz. uroflowmeter, ki ga je razvil slovenski urolog z namenom večje dostopnosti kvalitetnih preiskav in boljšega zdravja. Omogoča enostavno sledenje količine, pretoka in časa odvajanja urina. 

O podjetju >

 

Metal Tech Solutions, d.o.o.

Pilotni projekt CoMET naslavlja in rešuje problematiko na področju strateško pomembnega materiala - kobalta. Fokusira se na področja proizvodnje varilnih dodajnih materialov in postavlja nove inovativne trende na osnovi tehnologij “Zmanjšaj, ponovno uporabi in recikliraj”.

O podjetju >

 

MTM GEO, d.o.o.

GEOexplorer je vsestranski inovativni stroj za geotehnične preiskave, s katerim se izvajajo meritve z dinamičnim penetrometrom in udarnim jedrovanjem.

O podjetju >

 

NFR Modul, d.o.o.

nRF Modul rešuje težave podjetij, ki razvijajo visokotehnološke proizvode, a za to nimajo dediciranih oddelkov ali strokovnjakov. Ponujajo nakup nadgradljivega komunikacijskega modula, ki podjetju zagotovi delujočo in zanesljivo jedro naprave. 

O podjetju > 

 

OptiVlak, d.o.o.

OptiVlak je digitalna platforma, namenjena špedicijskim agencijam za poenostavitev njihovih logističnih operacij. Platforma optimizira poti, zmanjšuje ročno delo, saj omogoča komunikacijo, upravljanje rezervacij in dokumentov ter izboljšuje učinkovitost.

O podjetju >

 

 

PNF INTERNATIONAL, d.o.o.

Podjetje je razvilo pokirurški žepek iz bio-usnja, narejen iz jabolčnih olupkov, ki je namenjen bolnicam z rakom dojk. Inovativni produkt zavira nastanek novih rakavih celic in olajša dostop do drenažnih cevčic po operaciji, kasneje pa se spremeni v torbico za uporabnico. 

O podjetju >

 

SOLVED, d.o.o.

Plan Based je napredna platforma za finančno in poslovno planiranje, ki omogoča finančnikom in vodstvu podjetja samostojno izdelavo, testiranje in uporabo finančnih modelov za napovedovanje poslovanja.

O podjetju >

 

VOLTPOINT, d.o.o.

Voltpoint je spletna platforma, ki uporablja napredne algoritme umetne inteliigence za prediktivno vzdrževanje in avtomatizirano upravljanje e-polnilnic z namenom večje razpoložljivosti in učinkovitosti le-teh.

O podjetju >

 

 

Yolanda, razvoj sodobnih tehnologij, d.o.o.

Spletna platforma BugBit je zasnovana na principu integracije naprednih tehnologij daljinskega zaznavanja, umetne inteligence in strojnega učenja. Uporabnikom omogoča, da v realnem času spremljajo zdravje gozdov, zaznavajo zgodnje znake bolezni in škodljivcev ter sprejemajo preventivne ukrepe za njihovo obvladovanje.

O podjetju >

 

 

 

Operacijo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Izvaja se na podlagi programa »Vsebinska podpora za hitrejšo globalno in trajnostno rast inovativnih MSP (RazvojniPlus Program)« v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju od 2021 do 2027.
 

 

Značke
P2 SPS P2 2024 Financiranje Spodbuda
Izvedba: Mojdenar IT d.o.o.