Slovenski startup Granevo je dosegel pomembne uspehe na področju kmetijstva z razvojem senzorske platforme, ki optimizira proces valjenja piščancev v industrijskih inkubatorjih.
Inovacija omogoča zaznavanje in nadzor ključnih faz izvalitve piščancev, kar v prvi vrsti zmanjšuje umrljivost piščancev, omogoča nadzor temperature in vlage ter bistveno zmanjša potrebo po ročnem delu. Projekt vodi magistrski študent elektrotehnike Matjaž Gobec pod mentorstvom mag. Luka Malija, ki je z uporabo napredne tehnologije želel odgovoriti na pereče izzive rejcev perutnine.
»Kot otrok sem bil med poletnimi počitnicami veliko v Savinjski dolini pri dedku, ki je imel kokoši in piščance. Ker je bil kokošnjak 200 metrov stran od hiše, je dedek najraje mene pošiljal preverjat, koliko jajc so znesle kokoši. Nisem rad v vročini tolikokrat hodil sem in tja. Takrat sem začel razmišljati, zakaj ne bi postavili senzorja, s pomočjo katerega bi na telefon dobivali informacije o znesenih jajcih,« pove Matjaž Gobec.
Rešitev “Egg Alert” omogoča avtomatizacijo procesov in integracijo senzorjev v obstoječo infrastrukturo, kar jo naredi cenovno dostopno in uporabno tudi za manjša podjetja. Glavni cilj rešitve je zmanjšanje umrljivosti piščancev, ki trenutno znaša več kot 15%. To lahko z uporabo senzorja zmanjšajo za 10%, kar v praksi pomeni več milijon piščancev letno.
Vir: Helena Kermelj / Agrobiznis
Sodelovanje z vodilnimi akterji na področju tehnologije je startupu omogočilo hitro rast. Granevo je na mednarodni konferenci Podim pritegnil pozornost Infineona, vodilnega svetovnega proizvajalca polprevodnikov, s katerim so nato sklenili dolgoročno sodelovanje. Infineonov program za startupe je startupu priskrbel ključne strojne komponente in podporo pri razvoju, ki jo je nudilo tudi podjetje Jata Emona, oboje pa je omogočilo hitro nadgradnjo prototipa do faze TRL 4 in testiranja na terenu.
Infineonovo priznanje za najboljšo rešitev v agro-tehnologiji je Granevu omogočilo tudi udeležbo na Infineon Startup Night, kjer se je Granevo predstavil globalni javnosti in pridobil mednarodno prepoznavnost. Ta uspeh je rezultat trdega dela, pripomogla je pa tudi vključenost v programe Tovarne podjemov, kot sta Perfect Pitch in Business Booster.
Tudi ti potrebuješ celovito podporo za razvoj tehnološke ideje? Pomagamo Grenovu in pomagamo lahko tudi tebi.
Z inovacijami, kot jih razvija Granevo, Slovenija vse bolj postaja prepoznaven igralec na globalnem agro-tehnološkem zemljevidu. Sodelovanje s podjetji ter podpora lokalnih inkubatorjev, kot je Tovarna podjemov, startupom omogočajo ne le razvoj visokotehnoloških rešitev, ampak tudi širjenje na mednarodne trge. S tem vztrajno utirajo pot v prihodnost inovacij v kmetijski industriji in dokazujejo, da dobre ideje še obstajajo in da jih je s pravo podporo moč uresničiti.
Povzeto po: Petkovšek Štakul, J. (7. november 2024). V Pivki bi se s startupovsko rešitvijo izvalilo milijon piščancev več na leto. Agrobiznis. Dostopno na spletni strani.